PREČÍTAJTE SI...

Priatelia, v tejto rubrike uverejňujeme články, príspevky, informácie a postrehy našich spolupracovníkov, ale aj všetkých Vás, ktorí sa chcú podeliť so svojimi myšlienkami, skúsenosťami, úspechmi...

Môj pohľad na šťastný život

     V posledných týždňoch sa zaoberám otázkou života, pohody a fenoménom zvaným HYGGE. Tento pojem a filozofia prichádza z Dánska. Často počúvame o Dánoch, že naozaj dokážu prežívať šťastný život a týmto fenoménom ovplyvňujú už svoje deti.

     Zamýšľam sa nad vlastným životom a s pribúdajúcim vekom si uvedomujem, že k skutočnému šťastiu nepotrebujem desať kabátov, ani luxusný dom. Prešla som na minimalizmus. Triedim odpad, nepotrebné veci posúvam iným, recyklujem, robím si domáci jogurt, chodím na kurzy, do divadla, do kina, na koncerty, na výlety. Napĺňajú ma chvíle strávené s rodinou, stretnutia s priateľmi, krásne jednoduché okamihy.

     Posledný deň v roku sme strávili s rodinou v záhradnej izbe pri krbe. Pohľad do svietiacich plameňov a vôňa dreva má svoje čaro. Oprášili sme starý gramofón a zaspomínali na detstvo, keď sme platne počúvali spolu s rodičmi. Musím sa opakovať - malo to svoje čaro. Keď prichádzame k mojej 82 ročnej mame aj s dospelými deťmi a zacítime vôňu čerstvo dovareného obeda a koláčov, má to svoje čaro. Keď počúvame múdrosť v jej slovách a spomienky zašlých čias, má to svoje čaro. Teplé lúče slnka, prechádzka lesom, osvieženie tromi kopčekmi obľúbenej zmrzliny, plávanie v jazere, hra s vnukom, šálka kávy v útulnej kaviarničke - má to svoje čaro.

     Ranný bylinkový čaj pijem na balkóne v spoločnosti kvetov, večer si prečítam ďalšiu kapitolu z novej knihy, často sa ponáram do vane plnej vôní a relaxujem, teším sa na spoločné cvičenie s priateľkami. Áno, aj pracujem, viete, tiež platím šeky. Ale táto pohoda a radosť z každého nového dňa ma robí šťastnou a nechcem si ju dať vziať. Mám prácu, ktorá ma napĺňa a robím ju s radosťou.

      Je toho ešte veľa, čo by som mala spomenúť. Toto je fenomén môjho šťastia. A AKÉ JE TO VAŠE ŠŤASTIE?                                                               

                                                                                     Teším sa na stretnutia s Vami           Daniela

 

Príprava k pôrodu s dulou

      Obávate sa pôrodu? Máte obavy z toho, ako zvládnete úlohu matky? Neviete aké to bude, až si prinesiete domov svoje vytúžené dieťatko?

Na tieto a mnohé ďalšie otázky vám budem môcť odpovedať na stretnutiach s dulou, ktoré prebiehajú v Centre harmónie.

     Ak sa budete chcieť pripraviť na pôrod svojho dieťatka spolu s partnerom, máte možnosť zúčastniť sa jednorazového stretnutia venovaného špeciálne príprave k aktívnemu pôrodu za účasti partnera. Spoluprežívať pôrod nemusíte vždy len s otcom dieťaťa, partnerom pri pôrode môže to byť mama, kamarátka alebo dula. Príchod dieťatka na svet je nezabudnuteľný zážitok, ktorý by ste mali prežiť v láske a radosti, preto sa na stretnutí oboznámite detailnejšie s celkovým priebehom pôrodu, druhmi pôrodu, možnosťami pomoci partnera, polohami pri pôrode a o podobných témach venujúcich sa mamičke rodičke, ale i dieťatku a partnerovi. Súčasťou budú i spoločné dychové, uvoľňovacie a relaxačné techniky a tiež teoretické témy o starostlivosti o matku a dieťatko v období šestonedelia. V prípade záujmu sa môžeme viac zaoberať i dojčením, nosením detičiek v šatkách a podobným témam.

      Verím, že si na našich stretnutiach nájdete aj spriaznené duše, mamičky, ktoré prežívajú svoje krásne obdobie tehotenstva podobne.

Vaša dula  Gabriela