PREČÍTAJTE SI...

Priatelia, v tejto rubrike uverejňujeme články, príspevky, informácie a postrehy našich spolupracovníkov, ale aj všetkých Vás, ktorí sa chcú podeliť so svojimi myšlienkami, skúsenosťami, úspechmi...

Môj pohľad na šťastný život

     V posledných týždňoch sa zaoberám otázkou života, pohody a fenoménom zvaným HYGGE. Tento pojem a filozofia prichádza z Dánska. Často počúvame o Dánoch, že naozaj dokážu prežívať šťastný život a týmto fenoménom ovplyvňujú už svoje deti.

     Zamýšľam sa nad vlastným životom a s pribúdajúcim vekom si uvedomujem, že k skutočnému šťastiu nepotrebujem desať kabátov, ani luxusný dom. Prešla som na minimalizmus. Triedim odpad, nepotrebné veci posúvam iným, recyklujem, robím si domáci jogurt, chodím na kurzy, do divadla, do kina, na koncerty, na výlety. Napĺňajú ma chvíle strávené s rodinou, stretnutia s priateľmi, krásne jednoduché okamihy.

     Posledný deň v roku sme strávili s rodinou v záhradnej izbe pri krbe. Pohľad do svietiacich plameňov a vôňa dreva má svoje čaro. Oprášili sme starý gramofón a zaspomínali na detstvo, keď sme platne počúvali spolu s rodičmi. Musím sa opakovať - malo to svoje čaro. Keď prichádzame k mojej 82 ročnej mame aj s dospelými deťmi a zacítime vôňu čerstvo dovareného obeda a koláčov, má to svoje čaro. Keď počúvame múdrosť v jej slovách a spomienky zašlých čias, má to svoje čaro. Teplé lúče slnka, prechádzka lesom, osvieženie tromi kopčekmi obľúbenej zmrzliny, plávanie v jazere, hra s vnukom, šálka kávy v útulnej kaviarničke - má to svoje čaro.

     Ranný bylinkový čaj pijem na balkóne v spoločnosti kvetov, večer si prečítam ďalšiu kapitolu z novej knihy, často sa ponáram do vane plnej vôní a relaxujem, teším sa na spoločné cvičenie s priateľkami. Áno, aj pracujem, viete, tiež platím šeky. Ale táto pohoda a radosť z každého nového dňa ma robí šťastnou a nechcem si ju dať vziať. Mám prácu, ktorá ma napĺňa a robím ju s radosťou.

      Je toho ešte veľa, čo by som mala spomenúť. Toto je fenomén môjho šťastia. A AKÉ JE TO VAŠE ŠŤASTIE?                                                               

                                                                                     Teším sa na stretnutia s Vami           Daniela